آموزش خرید عکس هوایی

تهیه عکس هوایی و یا خرید عکس هوایی به چه صورت انجام می شود؟ عکس هوایی یکی از پر کاربرد ترین موارد در تعیین قدمت بنا و پیدا کردن حدود ملک می باشد که با بررسی این سند در زمان های مختلف و تاریخ های متفاوت می توان به صورت دقیق حدود و مرز های مخدوش شده ملک که زمین یا ساخته شده باشد را پیدا کد که معمولا برای زمین به کار می رود.

این سند کاربرد های دیگری هم دارد که مهم ترین آن موردی بود که در بالا ذکر کردیم.

روند کلی خرید عکس هوایی

برای تهیه نقشه هوایی لازم است تا مراحلی را طی کنید که در قسمت زیر به صورت مفصل توضیح داده ایم.

مراحل خرید عکس هویی

 • مشخص نمودن محل مورد نظر به همراه مختصات
 • برسی اسناد قدیمی ملک از محل وقوع ملک
 • خرید و بررسی نقشه هوایی یا عکس هوایی

خب همانطور که گفتیم اول باید محل وقوع ملک را به کارشناس مشخص کنید تا معلوم شود که اصلا ملک شما کجا واقع شده است.

سپس باید اسناد ملک خود را به کارشناس رسمی دادگستری قدمت بنا تحویل دهید تا پس از بررسی اطلاعات لازم برای خرید نقشه هوایی برای زمان مورد نظر توسط کاشرناس تعیین شود.

سپس با اطلاعات موجود برای خرید اقدام می کنید که در نهایت این کس ها مجدد توسط کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد تا موارد مورد نیاز شامل مرز های ملک به صورت دقیق مشخص شود.

از کجا عکس هوایی بخریم؟

خب همانطور که گفتیم مرحله اخر مرحله خرید می باشد که در مورد ان باید نکاتی رعاتی شود تا به صورت صحیح اقدام به خرید صورت بگیرد و ر غیر این صورت ممکن است تا عکس های غیر رسمی و اشتباه به شما ارائه و تحویل شود.

به طور کلی دو منبع اصلی برای خرید می باشد که شامل سایت های داخلی و سایت های خارجی می باشد.

برای خرید از سایت های داخلی هم به این صورت است که دو منبع معتبر برای این کار وجود دارد که یکی از آن ها سازمان نقشه برداری کشور می باشد و دیگری هم سازمان جغرافیایی نیرو های مسلح است.

قیمت خرید عکس هوایی و نقشه هوایی

هزینه نقشه هوایی یک سان نبوده و با توجه به سند، زمان، منبع خرید شما می تواند متفاوت باشد و برای این که بتوانید قیمت آن را بدانید می توانید با ما تماس بگیرید تا از آخرین تغییرات مطلع شوید و قیمت نهایی را بگیرید.

زمان لازم برای خرید عکس هوایی

اگر در کار خود زمان کمی دارید ما به ما توصیه می کنیم که از سایت های خارجی خرید کنید زیرا که در سریع ترین زمان ممکن در 1 تا 2 روز نقشه و عکس شما حاضر می شود ولی سایت های داخلی که بیشتر هم می شود به آن ها استناد کرد زمان بیشتری می خواهند تا عکس شما را آماده تحویل کنند و این زمان گاها تا 2 هفته هم می رسد و در این صورت باید کمی صبور باشید.

نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

وبسایت سازمان نقشه برداری یکی از مراجع اصلی و معتبر برای این کار می باشد که آدرس آن به صورت ncc.gov.ir می باشد که شما باید با مراجعه به این وبسایت اقدام به خرید به صورت آنلاین کنید.

نحوه خرید هم مشکلات چندانی ندارد و به اسانی قابل اجرا می باشد و شما باید از صفحه اصلی این سایت با کلیک بر روی دکمه فروش غیر حضوری وارد بخش خرید شوید و روند خرید را شروع کنید که در ادامه به صورت پله پله و گام به گام با هم مرور خواهیم کرد.

ابتدا باید داخل سایت ثبت نام کنید تا به منو و امکانات سایت در پن و داشبورد صفحه کاربری خود دسترسی داشته باشید و برای این کار باید از منو سایت روی گزینه ثبت نام کلیک کنید و در صورت داشتن حساب از قبل می توانید روی گزینه ورود کلیک کنید.

در قسمت باز شده برای ثبت نام باید تمامی مواردی که از شما خواسته شده را با دقت وارد کنید که شامل نام و کد ملی و شماره تلفن و … می شود و در انتها هم باید پازل کپچا را حل کنید که یکی از مسائل امنیتی سایت می باشد.

بعد از این که تمامی مواردی که خواسته شد را وارد کردید یک پیام متنی به شماره موباید ثبت شده در سیستم ارسال می شود و شما باید کدی که داخل پیام برای شما ارسال شده را در کادر داخل صفحه باز شده سایت وارد کنید تا احراز هویت شما تکمیل گردد.

سپس صفحه ای برای شما باز خواهد شد که در این قسمت باید گزینه حقیقی در صورت شخص بود و گزینه حقوقی در صورت شرکت بود را انتخاب کنید و مواردی که در هر بخش از شما می خواهد را تکمیل کنید و پازل امنیتی کپچا سایت را مجددا تکمیل کنید. و گزینه عضویت بزنید.

بعد از عضویت باید وارد صفحه سفارش شوید و گزینه های مربوط به سفارش خود را انتخاب و تکمیل کنید. که شامل موقعیت مکانی ملک و … می شود.

سپس باید چیزی که می خواهید را نتخاب کنید که شامل نقشه ها ، تصاویر و ایستگاه های مبنایی می باشد. که در ادامه به صورت مفصل هر کدام را توضیح خواهیم داد.

خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

نقشه ها و چارت ها

یکی از موردی که در لیست باز شده می توانید بینید گزینه چارت و نقشه می باشد که کاربرد های خاص خودشان را درند که شامل نقشه ها و چارت های قدیمی است که به صورت نسخه کاغذی بوده اند و کاری که انجام شده است این بوده که نقشه ها و مدارک اسکن و در سامانه بارگذاری و آرشیو شود.

در قسمت بعدی باید کلاس فرعی را انتخاب کنید که شامل بخش هایم ختلف می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری
نقشه پوششینقشه های کل کشور که از دهه 70 با روش فوتوگرامتری و در مقیاس 1/2000 تا 1/250000 تهیه شده است.
نقشه غیر پوششینقشه های محدود در مقیاس های بزرگ در زمینه های مختلف
چارت دریاییچارت های با مقیاس های مختلف جهت بررسی پستی بلندی زیر آب
تقسیمات کشورینقشه های تعیین کننده تقسیمات سیاسی کشور

عکس ها و تصاویر

در این قسمت ، آن دسته محصولات سازمان که از جنس رستر می باشند قرار دارد که در ادامه معرفی می شود.

نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری
تصویر رقومیتصاویر رقومی هوایی از مناطق مختلف شهری و غیر شهری با دوربین تصویر برداری هوایی
عکس هوایی آنالوگ عکس های هوایی آنالوگ دهه 30 تا 80 چاپ شده روی فیلم های مخصوص و اسکن شده
اورتوفتو/فتوموزاییکتصاویر ادغام شده تصاویر رقومی و ماهواره ای با کاربرد های مختلف از جمله توپوگرافی
DEM پوششینقشه های نشان دهنده پستی بلندی زمین کل کشور
DEM غیر پوششینقشه های نشان دهنده پستی بلندی های محدود های خاص
تصاویر ماهواره ایتصاویر گرفته شده ماهواره ای قدیمی تر

لازم به ذکر است که تصاویر آنالوگ صرفا به صورت نسخه رقومی عرضه می شوند و یکی از پر کاربرد ترین مواردی است که در این سایت وجود دارد.

نقاط و ایستگاه های مبنایی

ایستگاه نقاط مبنایی در واقع نقاطی بوده که قبلا روی آن ها کار شده و محاسبات روی آن ها انجام شده مانند نقاط مبنایی تراز یابی که ارتفاع نقاط معین با دقت مختلف را اندازه گیری می کند.

قسمت افزودن نامه هم برای ثبت دلیل درخواست می باشد که باید طی یک نامه با اطلاعات درست و مطابق با چیزی که در سایت ثبت شده است اقدام به درخواست کنید.

در انتها نیز باید محل مورد نظر و لوکیشن و موقعیت مکانی مورد نظر خود را وارد کنید.

برای این کار روش های مختلفی وجود دارد:

 • آپلود فایل kmz که فایل مختصات می باشد که باید وارد شود
 • مختصات lang-lat که مختصات عرض و طول جغرافیایی می باشد
 • مختصات utm که مختصات و x و y یو تی ام می باشد که وارد می کنید.
 • در انتها نیز می توانید از نقشه خود سایت اقدام به مشخص کردن ملک مورد نظر کنید.

ثبت سفارش در سایت سازمان نقشه برداری

در مرحله دوم ثبت اطلاعات محصول باید با توجه به نوع محصول انتخابی یکسری اطلاعات جزئی تر (مثل شماره ی شیت، شماره ی عکس، شماره بلوک و غیره) را وارد کنیم.

(برای تصاویر رقومی هوایی و عکس های هوایی دو روش شناسایی وجود دارد. در روش شناسایی توسط کاربر سفارش شما مستقیم ثبت می شود و در روش شناسایی توسط کارشناس ابتدا کارشناسان سفارش شما را بررسی کرده و بعد در سیستم ثبت می شود.)

در صورت نیاز به ثبت اطلاعات بیشتر آنها را در قسمت مشخص شده وارد کرده و پس از اتمام کار گزینه ثبت را بزنید تا به منظور پرداخت هزینه ثبت سفارش اولیه و بررسی درخواست شما توسط کارشناسان سازمان، به طور اتوماتیک وارد درگاه پرداخت بانک شوید.

نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

در منوی سمت راست قسمت سفارش محصول می توانید کلیه سفارش های ثبت شده خود را همراه با جزئیات ببینید.

نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

پس از دریافت پیامک تایید سفارش لازم است با کنترل مجدد اطلاعات ثبت شده ابتدا نسبت به پرداخت هزینه ارسال مرسوله و سپس پرداخت هزینه محصول اقدام نمایید.

نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

پس از ثبت سفارش لازم است با کنترل مجدد اطلاعات ثبت شده، نحوه دریافت فایل مورد نظر را با انتخاب یکی از سه گزینه زیر مشخص کرده و سپس هزینه ی آن را پرداخت کنید تا سفارش شما ثبت نهایی گردد.

 • ارسال پستی محصول
 • ارسال الکترونیک
 • ارسال پستی و الکترونیک محصول
روش های سفارش محصولات سازمان نقشه برداری

برای دانلود محصولات الکترونیک

باید توجه داشت هر محصول الکترونیکی تا سه بار قابل دانلود می باشد و بعد از 14 روز نیز لینک دانلودی آن از کارتابل شما حذف خواهد شد.

محصولات الکترونیکی به صورت فایل فشرده در اختیار شما قرار می گیرند که می بایست با استفاده از رمزی که برای شما ارسال گردیده آن را از حالت فشرده خارج کنید.

توجه داشته باشید در حال حاضر تصاویر هوایی با دقت اسکن 21 میکرون 5 بار و تصاویر هوایی با دقت اسکن 28 میکرون 7 بار قابل دانلود هستند و همچنین محصولات تصاویر رقومی و ارتوفتو موزائیک غیر پوششی به صورت الکترونیکی قابل دریافت نیستند.

برای دریافت محصولات پستی

پس از ثبت نهایی سفارش و پرداخت تمامی هزینه های مربوطه، محصول مورد نظر حدودا تا ۱۵ روز کاری به صورت پستی به دست شما خواهد رسید. همچنین می توانید با مراجعه به بخش سفارشات جزئیات بیشتری مانند وضعیت مرسوله، کد رهگیری پستی محصول و…  را مشاهده نمایید.

شناسایی محصولات سازمان

برای اطلاع از تمامی اندکس ها و محدودیت های رقومی موجود از محصولات مکانی سازمان نقشه برداری کشور می توان در صفحه اصلی سازمان نقشه برداری بر روی گزینه “فهرست داده های مکانی سازمان (رسا)” کلیک کنید.

و یا به لینک https://iransdi.ncc.gov.ir/ مراجعه کنید تا وارد صفحه اصلی رسا شوید.

در سمت راست صفحه سه قسمت اصلی برای نمایش داده ها و محصولات موجود می باشد:

در قسمت اول که “نقشه پایه ” می باشد، دو گزینه:

 • نقشه معابر
 • تصاویر ماهواره ای

وجود دارد که بسته به نیاز خود، یکی را برای نمایش صفحه کاری منطقه و محصولات موجود انتخاب می کنیم.

قسمت دوم مربوط به مشخص کردن موقعیت منطقه مورد نظر است که این کار را می توان به صورت دقیق و با استفاده از گزینه های موجود به صورت زیر تعیین کرد:

 • نام منطقه جغرافیایی : وارد کردن کردن نام منطقه به ترتیب استان/ شهرستان/بخش/روستا
 • ناحیه ترسیمی : با زدن بر روی گزینه نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری شروع به ترسیم ناحیه مورد نظر کنید و برای حذف ناحیه ترسیمی بر روی گزینه نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری کلیک نمایید.
 • ترسیم نقطه یا چند ضلعی با استفاده از مختصات رئوس : با استفاده از وازد کردن مختصات ناحیه مورد نظر به صورت:
  • UTM
  • Decimal Degree
  • درجه/دقیقه/ثانیه

یک چند ضلعی بر اساس مختصات وازد شده مشخص می کردد.

 • مختصات مستطیل دربرگیرنده : مشخص کردن محدوده با استفاده از وارد کردن مختصات گوشه های چهار ضلعی به یکی از سه روش بالا
 • فایل برداری : بارگذاری فایل برداری مختصاتی

و یا می توان به طور کلی با استفاده از ابزار های موجود در بالای صفحه (با نگه داشتن نشانگر موس بر روی هرکدام از ابزار ها کاربرد آن نمایان می شود) به موقعیت مکانی مورد نظر رفته و سپس لایه های مختلف (بر اساس محصول مورد نظر) را روشن و خاموش نموده و به این ترتیب از مشخصات محصولاتی که برای آن محدوده موجود می باشد مطلع می گردید.

پس از اتمام مراحل بالا در این قسمت در سربرگ “دسته بندی”، انواع محصولات موجود در سازمان نقشه برداری برای منطقه های مورد نظر موجود می باشد (به توضیح هرکدام از دسته های محصولات در بالا به تفصیل پرداخته شد) که با روشن نمودن هرکدام از لایه ها با استفاده از نحوه خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری می توان محصولات موجود (برای سال های مختلف و با مقیاس های متفاوت و …) برای منطقه انتخابی را مشاهده نمود.

توجه شود با روشن کردن هر لایه و نمایش اندکس مربوطه، روی نقشه یکسری اطلاعات جزئی تر (مانند شماره بلوک، شماره شیت، شماره نوار ، شماره چارت، قدرت تفکیک مکانی، نام ایستگاه مبنایی و … )  بسته به نوع محصول روی هر اندکس مشخص می شوند که از آن ها برای مرحله دوم سفارش محصول می بایست استفاده کرد.

لازم به ذکر است اگر لایه ای را فعال کردید ولی بلافاصله اندکسی روی صفحه نمایش داده نشد نباید فرض شود که حتما محصولی برای آن منطقه وجود ندارد زیرا بعضی از محصولات نیاز به زمان بیشتری برای نمایش اندکی ها دارند.

همچنین محدودیت برای لایه های باز شده وجود ندارد ولی پیشنهاد می شود برای تسریع و سهولت کار تعداد مورد نیازی از لایه ها به صورت همزمان روشن باشد.

سوالات متداول

برای عملیات جانمایی عکس های هوایی قدیمی کدام دسته محصولات سازمان مورد نیاز هستند؟

جهت تفسیرو جانمایی عکس های هوایی قدیمی باید از دسته عکس ها و تصویر، عکس هوایی آنالوگ مربوط به ملک مورد نظر انتخاب شوند.

از وبسایت سازمان نقشه برداری چه نوع عکس و نقشه را می توان خریداری کرد؟

نقشه و چارت ها شامل:

– نقشه پوششی

– نقشه غیر پوششی

– چارت دریایی

– تقسیمات کشوری

عکس ها و تصاویر شامل:

– تصویر رقومی

– عکس هوایی آنالوگ

– ارتوفتو/فتوموزاییک

– DEM پوششی و DEM غیر پوششی

– تصاویر ماهواره ای

نقاط و ایستگاه های مبنایی شامل:

– شبکه ترازیابی دقیق ایران

– شبکه ایستگاه های دائمی ژئودینامیک و GNSS

– ایستگاه جزر و مدی

– شبکه چندمنظوره ژئودزی و داده های ثقل سنجی

پیمایش به بالا